České kogenerační jednotky zajišťují na Ukrajině teplo a energii pro obytné oblasti, průmyslové podniky, nemocnice či školy. Dohromady už tuzemské firmy dodaly na Ukrajinu desítky kogeneračních jednotek za stovky milionů korun.
Terčem ruské agrese se na Ukrajině stávají často velké elektrárny. Cílem útoků je vyřadit z provozu co nejvíce zdrojů tepla a elektrické energie. Ukrajina se proto snaží urychleně obnovit svoji energetickou soustavu, a to za pomoci menších decentralizovaných energetických zdrojů. Právě tady se uplatňují kogenerační jednotky, které vyrábí současně elektrickou energii a teplo a je možné je vystavět v krátkém čase.
“Plynové kogenerační jednotky jsou pro zajištění rychlé obnovy a decentralizace ukrajinské energetiky tím nejvhodnějším řešením. Jedná se o malé energetické zdroje, které mohou být rozmístěny na řadě míst, takže je obtížnější je bombardováním vyřazovat z provozu. Kogenerační jednotky vyrábí teplo i elektrickou energii, jsou schopné dodávat elektrickou energii do dvou minut od pokynu ke startu. V případě výpadku proudu jsou schopné fungovat v ostrovním režimu a zajistit tak v ohrožených oblastech fungování kritické infrastruktury a dodávky energií,” uvedl Václav Klein, CEO GENTEC CHP, českého výrobce kogeneračních jednotek.
Společnosti GENTEC CHP se od října 2023 podařilo dodat na Ukrajinu již 29 kogeneračních jednotek. Předvčerejškem byla na Ukrajinu odeslána třicátá jednotka, kterou před vysláním představil novinářům a veřejnosti CEO Václav Klein společně s předsedou vlády Petrem Fialou a vládním zmocněncem pro rekonstrukci Ukrajiny Tomášem Kopečným.
Těchto třicet kogeneračních jednotek má celkový výkon 17 MW a zajišťuje teplo a elektřinu pro více než 17 tisíc domácností. Jsou nasazeny v nejzranitelnějších oblastech ukrajinské infrastruktury, a to jak ve velkých městech, tak v regionech.
Na ukrajinském trhu s kogeneračními jednotkami zabírají podle Kopečného české firmy asi 35 procent. Mezi největší dodavatele z Česka patří společnosti GENTEC CHP a TEDOM a.s.
Pro více informací si můžete přečíst tiskovou zprávu společnosti Gentec.
Dalších 25 kogeneračních jednotek v hodnotě více než čtvrt miliardy korun dodala česká firma TEDOM.