13. ročník konference
Dny kogenerace
20-21.10.2020

Tisková zpráva COGEN: Nové kogenerace stojí, investoři počítají ztráty

Praha, 18.srpna 2016 – Pokrok v notifikačním řízení OZE je dobrou zprávou, hovořit však o "samých dobrých zprávách", jak uvádí zpráva MPO považujeme za příliš optimistický pohled na dnešní situaci.  

Je třeba ocenit práci všech, kteří k úspěchu v části náročného a komplikovaného procesu notifikací přispěli. U dalších zdrojů je však termín ukončení řízení nejasný. Týká se to i vysokoúčinné kombinované výroby elektřiny a tepla a zejména zdrojů uváděných do provozu v roce 2016. Tyto nové zdroje s plynovými motory o výkonu desítek kW až 5 MW v celkové hodnotě cca 500 milionů korun stojí a ztráty investorů každým dnem narůstají.

Následné kategorické prohlášení ERÚ, že nevypíše podporu u zdrojů s nedokončenou notifikací pak naznačuje, že tahanice kolem ne-vypsání podpory, které byl energetický sektor svědkem (či spíše rukojmím) v posledních dnech roku 2015 se může vzhledem k  protahování procesu notifikace opakovat i letos. "Dlouhodobě nejistá a nepřehledná situace je špatným vysvědčením pro úroveň státní správy v Česku a velmi negativním signálem pro domácí i zahraniční investory", konstatoval Josef Jeleček, předseda COGEN Czech a generální ředitel firmy TEDOM.

COGEN Czech proto žádá ERÚ a MPO, aby společně včas hledali řešení, které umožní v zákonném termínu do konce září vydat cenová rozhodnutí i pro zdroje, u kterých notifikační řízení ještě nebude úplně ukončeno.

Navštivte:

ERÚ       CODE PROJECT

COGEN Czech je členem:

COGEN EUROPE


SVAZ MODERNÍ ENERGETIKY


ČESKÝ PLYNÁRENSKÝ SVAZ


Asociace energetických manažerů WADE - World Alliance for Decentralized Energy

Vstup pro členy:

Jméno:
Heslo:

Zapamatovat přihlášení