13. ročník konference
Dny kogenerace
20-21.10.2020

Notifikace podpory KVET 2013-2015 stále v nedohlednu

9.10.2017 - Tisková zpráva COGEN Czech
Schvalování podpory pro kombinovanou výrobu elektřiny a tepla (KVET) uvedených do provozu v letech 2013 až 2015 trvá již téměř dva roky. MPO přitom již od minulého podzimu ujišťuje, že notifikace "bude už brzy". Evropská komise však po Česku požaduje další podklady a vysvětlení a termín ukončení notifikace se znovu odsouvá. Objem zadržené podpory se jen v oboru malé a střední plynové kogenerace blíží ke 300 milionům korun.

Letos na jaře bylo dosaženo dílčího úspěchu, když Evropská komise schválila podporu kogenerací, které budou uváděny do provozu v letech 2016 až 2020. Těm bude poskytována provozní podpora (zelený bonus) po dobu 15 let od uvedení do provozu. Komise však schválila tuto podporu jen pro malé kogenerace do 1 MW, neboť v české legislativě zatím chybí aukční mechanismus, který je dle evropských pravidel podmínkou podpory pro zdroje nad 1 MW. 

Stále také chybí schválení podpory pro stávající zdroje z let 2013-2015. Letos v létě sice vláda schválila nařízení, které umožní zpětné vyplacení podpory poté, co bude notifikace ukončena. To však nemění nic na tom, že provozovatelé jsou od začátku roku bez jakékoli podpory a dostávají se do finančních potíží. 

Pro své nesporné přínosy je KVET v souladu se státní energetickou politikou jedním z preferovaných a podporovaných způsobů výroby elektřiny a tepla. MPO ve studii rozvoje KVET z roku 2015 předpokládá v příštích deseti letech růst instalované kapacity malé a střední KVET(od 50 kW do 1 MW, resp. 1-5 MW) přes 20 MW ročně. Skutečný stav v posledních dvou letech tomu však vzhledem k problémům s notifikacemi zdaleka neodpovídá a bez zavedení aukčního mechanismu pro zdroje nad 1 MW bude propad v nových instalacích pokračovat i nadále.

COGEN Czech proto vyzývá MPO, MZV a ÚOHS, aby usilovaly o co nejrychlejší dokončení notifikačního procesu a stabilizaci podmínek pro kogeneraci.

 

Navštivte:

ERÚ       CODE PROJECT

COGEN Czech je členem:

COGEN EUROPE


SVAZ MODERNÍ ENERGETIKY


ČESKÝ PLYNÁRENSKÝ SVAZ


Asociace energetických manažerů WADE - World Alliance for Decentralized Energy

Vstup pro členy:

Jméno:
Heslo:

Zapamatovat přihlášení