13. ročník konference
Dny kogenerace
20-21.10.2020

M.Šnobr: Vyplatí se německé energetice sázka na zemní plyn?

4.10.2018 - Z tisku
Má vize budoucnosti spočívá ve výrazném posílení role plynu v mixu v celém našem regionu, pokračující rozvoj trendu decentralizace energetiky, výrazně vyšší ceny silové elektřiny než posledních 5 let a tím i motivované, tj. zvýšené úsilí v oblasti úspor, další sblížení „tržních“ cen elektřiny s rentabilní bází OZE, jež dlouhodobě klesá. Zda se do hry vrátí jaderné elektrárny, je zatím velmi těžké předpovědět. Současné zkušenosti rozvinutých ekonomik tomu zatím nenasvědčují. Rizika spojená s těmito projekty jsou těžko stravitelná i pro jiné giganty, než je ČEZ či Česká republika. 

ERÚ - Nižší podpora v roce 2019

4.10.2018
Cenové rozhodnutí ERÚ č.3/2018 k podporovaným zdrojům energie (POZE) výrazně snižuje zelené bonusy napříč spektrem obnovitelných zdrojů i kombinované výroby elektřiny a tepla. Hlavním faktorem je tržní cena silové elektřiny, která při meziročním srovnání podstatně narostla. 

Plynárenský svaz povede Kovačovská

11.9.2018 - Z médií
Bývalá náměstkyně ministerstva průmyslu Lenka Kovačovská je novou výkonnou ředitelkou Českého plynárenského svazu. Nahradí Jana Rumla.
Nová ředitelka se chce zaměřit na regulatorně-legislativní oblast, jako novela energetického zákona, klimaticko-energetické cíle Evropské unie pro rok 2030 a očekávaný plynárenský balíček. „Upravuje se zákon o podporovaných zdrojích energie, kde se diskutuje nejen role zemního plynu, ale i bioplynu. V klimaticko-energetickém balíčku bude zásadní ozeleňování plynárenství a přístup k infrastruktuře,“ dodala Kovačovská.

Více na: https://www.euro.cz/byznys/exnamestkyne-kovacovska-povede-plynarensky-svaz-1420881#utm_medium=selfpromo&utm_source=euro&utm_campaign=copylink 

Do funkce náměstka pro energetiku na MPO byl jmenován René Neděla

11.9.2018 - Z médií
Novým náměstkem pro energetiku na Ministerstvu průmyslu a obchodu (MPO) se stal od 1. září dlouholetý odborník  René Neděla, který v minulosti  pracoval jako sekční ředitel pro regulaci Energetického regulačního úřadu (ERÚ).  

Pozvánka na Dny kogenerace 2018

2.9.2018
COGEN Czech vás zve na 11. ročník konference Dny kogenerace 2018 která se koná 23-24.10.2018 v konferenčním centru hotelu Aquapalace v Čestlicích.

Na konferenci vystoupí náměstek MPO sekce surovin a energetiky René Neděla, který bude hovořit o celkovém směřování české energetiky zejména s ohledem na postupně schvalované části zimního energetického balíčku, následovat bude vystoupení Tomáše Hünera (Siemens) který se svými dlouholetými zkušenostmi ze statní i podnikové sféry zhodnotí plány a realitu české energetické politiky.

Pro provozovatele kogenerací budou velmi aktuální vystoupení Ladislava Havla (MPO) a Jana Pokorného (ERÚ), kteří představí plánované změny v systému podpory KVET  vyplývající z připravované novely zákona o podporovaných zdrojích, který přináší do české energetiky aukce i podporu modernizovaným zdrojům.
Martin Maslaton z německé asociace B.KWK účastníky seznámí se zkušenostmi s těmito aukcemi v Německu. 

Josef Jeleček: Plynová kogenerace bude obnovitelným zdrojům krýt záda

21.8.2018 - Z médií
Jaké jsou hlavní výhody společné výroby elektřiny a tepla? Jakou roli může sehrát kogenerace v postupné přeměně energetiky? 

 

 

  

Problematika dovozu LNG do Evropy

31.8.2018 - Z médií
Zkapalněný zemní plyn (LNG) doplňuje portfolio dodávek plynu tekoucích do zemí EU pomocí plynovodů z Ruska, Norska, Alžírska a Libye. Do Turecka, významného evropského importéra plynu, směřují navíc plynovody z Íránu a Ázerbájdžánu. Po krizích v zásobování některých členských zemí EU plynem z Ruska v letech 2006 a 2009 se Evropská komise snaží aktivně podporovat diverzifikaci dodávek zemního plynu, jak na úrovni zdrojů, tak na úrovni tras, kterými se plyn do členských zemí dopravuje. 

Kogenerace ČEZ Energo vyrábí stále víc elektřiny i tepla

29.8.2018 - Z médií
Výroba z kogeneračních jednotek ČEZ Energo, dceřiné společnosti ČEZ ESCO, dosáhla v prvním pololetí rekordních hodnot. Plynové minielektrárny vyrobily 139 000 MWh elektřiny a 690 TJ tepla. Oproti loňskému prvnímu pololetí stoupla výroba elektřiny o osm procent a výroba tepla o čtyři procenta. Jednička na českém trhu kogenerací také navýšila počet provozovaných lokalit a její virtuální kogenerační elektrárna se přiblížila výkonu 100 MW. 

Decentrální výroba je znovu populární

22.8.2018 - Z médií
Nyní existuje v České republice přes 36 000 zdrojů vyrábějících elektřinu. Vedle jaderných, uhelných, paroplynových a vodních elektráren jde také o elektrárny solární, větrné nebo na biomasu. Podle statistik Energetického regulačního úřadu je nejvíc solárních zdrojů (licencovaných přes 29 000), vodních (téměř 2500) a poté zdrojů na bioplyn (přes 700). Následují kogenerace a větrné elektrárny, důležitý podíl si udržují závodní elektrárny. Elektřinu vyrábějí také zdroje na skládkový plyn, kalový plyn nebo důlní plyn. Nelicencovaných střešních fotovoltaických elektráren do 10 kW výkonu jsou v Česku odhadem o něco více než dvě tisícovky. 

ERÚ vydal návrh CR na rok 2019

22.8.2018
Energetický regulační úřad vydal 21.9. návrh cenového rozhodnutí, kterým se stanovuje podpora pro podporované zdroje energie pro rok 2019.
Připomínky možno podávat do 6.9.2018. 
Navštivte:

ERÚ       CODE PROJECT

COGEN Czech je členem:

COGEN EUROPE


SVAZ MODERNÍ ENERGETIKY


ČESKÝ PLYNÁRENSKÝ SVAZ


Asociace energetických manažerů WADE - World Alliance for Decentralized Energy

Vstup pro členy:

Jméno:
Heslo:

Zapamatovat přihlášení