14. ročník konference
Dny kogenerace
19-20.10.2021

COGEN Czech vítá kroky MPO a vlády vedoucí k obnovení podpory podporovaných zdrojů

Provozovatelé zdrojů využívajících vysokoúčinnou kombinovanou výrobu elektřiny a tepla sledují nové kroky Ministerstva průmyslu a obchodu a vlády, které jsou podnikány směrem k vypsání podpory pro všechny podporované zdroje.

Výše podpory je každoročně kalkulována přímo ERÚ tak, aby odrážela změny na energetickém trhu a zajistila pouze nezbytnou podporu pro provoz této technologie. Bez vypsání podpory pro vysoce účinnou kogeneraci nebude schopno více než 500 provozovatelů kogeneračních jednotek svá zařízení dále provozovat.
Nařízení vlády o podpoře elektřiny a tepla z podporovaných zdrojů energie ze dne 21.12 2015 proto vnímáme jako důležitý krok na cestě k zajištění vypsání provozní podpory elektřiny pro vysoce účinnou kogeneraci. Vyzýváme představitele vlády, MPO i ERÚ, aby ve svém úsilí pokračovali a umožnili rychlé vydání nového Cenového rozhodnutí, které zajistí vyplácení příslušných podpor od začátku roku 2016, a zamezili tak všem negativním dopadům nevypsání podpory.

Doplnění: Stáhněte si aktuální cenové rozhodnutí ERÚ pro rok 2016. 

Dopady nevypsání podpory POZE pro obor vysoce účinné kombinované výroby elektřiny a tepla s výkonem do 5 MW

Tisková zpráva COGEN Czech

Pokud nedojde k vyřešení současné situace týkající se podpory všech podporovaných zdrojů energie (POZE), bude to pro segment malé kogenerace znamenat zastavení provozu většiny kogeneračních jednotek spalujících zemní plyn. 

Připomínka k návrhu cenového rozhodnutí

COGEN Czech odeslal 6. listopadu 2015 Energetickému regulačnímu úřadu připomínku k návrhu cenového rozhodnutí, kterým se stanovuje podpora pro podporované zdroje energie. Text připomínky je dostupný po přihlášení v sekci pro členy. 

Dny kogenerace 2015 - program a přihláška

Právě jsme dokončili přípravu programu letošní konference Dny kogenerace 2015, která se koná ve dnech 13. a 14. října 2015 v Aquapalace hotelu v Čestlicích u Prahy. Zájemci o účast na konferenci se mohou přihlásit on-line. Pro objednání ubytování v místě konání akce můžete využít tento formulář. 

Pozvánka na veletrh For Arch

V areálu PVA EXPO PRAHA v Letňanech se bude od 15. do 19. září 2015 konat již šestadvacátý ročník mezinárodního stavebního veletrhu FOR ARCH, a to včetně souběžně probíhajících veletrhů FOR THERM, FOR WOOD, BAZÉNY, SAUNY & SPA a FOR WASTE & WATER. 

Dny kogenerace 2015 se blíží

Podzimní konference Dny kogenerace se pomalu blíží. V brzké době zveřejníme konkrétní program. Prozatím jen ochutnávka toho, na co se můžete těšit:

  • Jaká bude role kogenerace v energetické budoucnosti
  • Jaké změny přinese novela Energetického zákona a Zákona o podporovaných zdrojích
  • Zda a jak se změní podmínky podpory vysoce účinné kogenerace v dalším regulačním období
  • Jak se bude dále měnit energetická situace a regulace v Německu
  • Praktické příklady zvyšování energetické efektivity

Nezapomeňte sledovat náš web. 

Dny kogenerace 2015 - první oznámení


Tradiční podzimní konference Dny kogenerace se bude letos konat 13. - 14. října 2015 v Aquapalace hotelu v Čestlicích u Prahy. Letošní Dny kogenerace budou zaměřeny především na tato témata:

  • Novela Energetického zákona a Zákona o podporovaných zdrojích energie
  • Potenciál pro KVET - jak dál?
  • Podmínky podpory vysoce účinné kogenerace
  • Net metering v ČR - uskutečnitelný sen?
  • Zajímavé příklady zvyšování energetické efektivity

Poznamenejte si Dny kogenerace 2015 do svého diáře již nyní. 

Nové referenční hodnoty pro oddělenou výrobu elektřiny a tepla

Evopská komise uvolnila návrh referenčních hodnot pro oddělenou výrobu elektřiny a tepla. Tyto hodnoty jsou využívány pro výpočet úspory primární energie, tedy posouzení, zda kogenerační jednotka pracuje v režimu vysoce účinné kombinované výroby.  

Plán rozvoje kogenerace pro Českou republiku

3. prosince 2014 byl publikován konkrétní cíl budoucího rozvoje vysoce účinné kombinované výroby elektřiny a tepla (KVET) v České republice. Tento cíl vznikl na základě diskuse a výměny informací s národními odborníky na energetiku v rámci Evropou financovaného projektu CODE2 . KVET může pokrýt více než 25 % koncové spotřeby elektřiny a stát se díky vysoce efektivnímu využití fosilních a obnovitelných zdrojů pilířem udržitelných dodávek elektřiny a tepla v České republice.

Zobrazit Plán rozvoje kogenerace pro ČR (shrnutí  v češtině). 

Cenové rozhodnutí pro rok 2015

V Energetickém regulačním věstníku vyšlo 12. listopadu 2014 Cenové rozhodnutí Energetického regulačního úřadu, kterým se stanovuje podpora pro podporované zdroje v roce 2015. Oproti původnímu návrhu cenového rozhodnutí došlo k navýšení zeleného bonusu o 30 Kč/MWh pro vysokoúčinné výrobny KVET do 5 MWe, a to z důvodu poklesu cen silové elektřiny. Prohlédněte si tento věstník. 
Navštivte:

ERÚ       CODE PROJECT

COGEN Czech je členem:

COGEN EUROPE


SVAZ MODERNÍ ENERGETIKY


ČESKÝ PLYNÁRENSKÝ SVAZ


Asociace energetických manažerů WADE - World Alliance for Decentralized Energy

Vstup pro členy:

Jméno:
Heslo:

Zapamatovat přihlášení